پلاک کوچک، اطلاعات بزرگ.Small plate. Big decisions.
پلاک خوانی الکتروموتور یعنی تبدیل چند عدد و علامت به انتخاب درستِ برق، اتصال، حفاظت و بار. در این راهنمای شرکت الوند صنعت جاوید البرز، ابتدا نوع موتور را انتخاب کنید؛ سپس معنی فیلدها را روی تصویر ببینید و یک ردیف کاملِ نامی را بخوانید.Reading an electric motor nameplate turns a few numbers into informed supply, connection, protection and load decisions. In this Alvand Sanat Javid Alborz guide, select your motor family, explore the fields on the image, then read one complete rating row.
جدول انتخاب پلاک موتور؛ از اینجا شروع کنیدFind your motor nameplate: start here
اگر تازهکار هستید، اول عبارت 1~، 3~ یا DC و مقدار ولتاژ را پیدا کنید. جدول زیر شما را به نمونهٔ مربوط میبرد؛ هر بخش با کلیک باز میشود. توان بزرگ، ظاهر موتور یا تعداد ترمینالها بهتنهایی نوع تجهیز را تعیین نمیکنند.Start with 1~, 3~ or DC and the rated voltage. Select a row below to open the relevant example. High power, appearance or terminal count alone do not identify the motor family.
| نوع پلاکPlate family | قرار است چه چیزی بخوانید؟What will you read? | رفتنOpen |
|---|---|---|
| LV / 3~پلاک موتور سهفاز Low VoltageLow-voltage three-phase motor | ولتاژ، Δ/Y و جریان هر ردیفVoltage, Δ/Y and row-specific current | ↓ |
| 1~پلاک موتور تکفازSingle-phase motor | تغذیه، خازن و نوع سیمبندیSupply, capacitor and connection | ↓ |
| MV / 3~پلاک الکتروموتور مدیوم ولتاژMedium-voltage motor | کیلوولت، عایق و تجهیزات جانبیKilovolts, insulation and auxiliaries | ↓ |
| DCپلاک موتور DCDC motor | آرمیچر و میدان، جدا از همSeparate armature and field ratings | ↓ |
| SERVOپلاک سروموتورServo motor | گشتاور، سرعت، انکودر و ترمزTorque, speed, encoder and brake | ↓ |
| PUMPپلاک پمپ و موتور پمپPump and pump-motor plates | دبی و هد در کنار مشخصات موتورFlow and head alongside motor data | ↓ |
LVپلاک موتور سهفاز و الکتروموتور Low VoltageThree-phase & low-voltage motor nameplates
پلاک موتور سه فاز معمولاً توان، ولتاژ، جریان، فرکانس، دور، اتصال و شرایط کار را کنار هم دارد. نمونهٔ اصلی این بخش، موتور موتوژن ۴ کیلووات است. شمارهها و دکمهها را بزنید؛ مقدارِ واقعی روی پلاک و معنی همان مشخصه نمایش داده میشود.A three-phase motor plate groups power, voltage, current, frequency, speed, connection and duty. Our main example is the supplied 4 kW Motogen plate. Select a numbered marker or field button to see the literal marking and its meaning.
ولتاژ و اتصال
380 Δ / 660 Y Vولتاژ خط برای دو اتصال متفاوتِ موتور.
اتصال باید با ولتاژ و مدارک همین موتور تطبیق داده شود.

آموزش کامل همین پلاک؛ سربرگ و همهٔ خطهاRead the whole plate: header and every line
همهٔ توضیحها در همین صفحه باز هستند. هر شماره دقیقاً با عکس بالا، فهرست مشخصات و توضیح زیر یکسان است. ابتدا تکهٔ همان خط را ببینید، بعد محل نوشته، متن واقعی و کاربرد آن را بخوانید. روی پلاک برند دیگر، جای خانهها ممکن است عوض شود؛ معنی نمادها و ارتباط یک ردیف نامی را دنبال کنید.Every explanation is visible on this page. Numbers match the photograph, field selector and the explanations below. Look at each photographed line, then read the location, literal marking and its use. Other makers may arrange fields differently; follow symbol meanings and complete rating relationships.
سربرگ؛ هویت، نشانها و کلاس بازدهHeader: identity, marks and efficiency
سازنده و برندManufacturer & brand
محل دقیق: Exact location: سربرگ، کنار QR؛ عبارت MOTOGEN و نام موتوژنHeader, beside the QR: MOTOGEN / Motogen
MOTOGEN / موتوژننام و نشان درجشده، موتوژن است؛ این قسمت مشخص میکند مدارک فنیِ کدام سازنده و کدام سری محصول باید جستوجو شود. نام برند را همراه TYPE و SN ثبت کنید. وجود لوگو یا رنگ مشابه، بهتنهایی اصالت موتور یا قطعات داخل آن را ثابت نمیکند.The printed name is Motogen. It identifies which maker and product-series documents to request. Record the brand together with TYPE and SN. A matching logo or paint colour alone does not establish motor or internal-part authenticity.
در عمل: In practice: در سفارش قطعه و استعلام دیتاشیت، برند، تیپ و سریال را با هم اعلام کنید.Provide brand, type and serial together for parts and datasheet enquiries.
اشتباه رایج: Common mistake: در سفارش قطعه و استعلام دیتاشیت، برند، تیپ و سریال را با هم اعلام کنید.Provide brand, type and serial together for parts and datasheet enquiries.
کد QRQR code
محل دقیق: Exact location: سربرگ، مربع گوشهٔ بالا و چپHeader: the square at the upper left
QRمربع سربرگ یک QR است. معنای عمومی آن، دسترسی به اطلاعات کدگذاریشده است؛ محتوای همین QR در این آموزش تأیید نشده و نباید حدس زده شود. اگر آن را میخوانید، مقصد و شمارهٔ سریال را با مدارک و دامنهٔ رسمی سازنده تطبیق دهید.The header square is a QR code containing encoded information. This guide has not verified the contents of this particular code. If scanning it, cross-check its destination and serial information against maker documentation and the official domain.
در عمل: In practice: QR ابزار پیگیری است؛ اثبات سلامت یا اصالت مستقل نیست.A QR is a tracing aid, not independent proof of health or authenticity.
اشتباه رایج: Common mistake: QR ابزار پیگیری است؛ اثبات سلامت یا اصالت مستقل نیست.A QR is a tracing aid, not independent proof of health or authenticity.
نشانهای سربرگ؛ ازجمله CEHeader conformity marks, including CE
محل دقیق: Exact location: سربرگ، گوشهٔ بالا و راست؛ علامت CE و نشان مجاورHeader, upper right: CE and the adjacent mark
CE + printed symbolsدر گوشهٔ راست سربرگ، CE و نشان دیگری دیده میشود. این علائم با دادههای کارکرد موتور مثل ولتاژ و جریان فرق دارند. برای تعیین دامنهٔ انطباق و اعتبار، اظهارنامهٔ سازنده و مدارک مربوط به همین مدل لازم است؛ از خود عکس، شمارهٔ مجوز یا اعتبار فعلیِ نشان مجاور استخراج نمیکنیم.CE and an adjacent symbol appear at the upper right. They differ from operating ratings such as volts and amps. Obtain the model-specific manufacturer declaration and applicable documents to establish scope and validity; this image does not establish the adjacent mark’s approval number or current validity.
در عمل: In practice: وجود CE را گواهی ضدانفجار بودن یا گزارش تست این موتور ندانید.CE is not an explosion-protection certificate or this motor’s test report.
اشتباه رایج: Common mistake: وجود CE را گواهی ضدانفجار بودن یا گزارش تست این موتور ندانید.CE is not an explosion-protection certificate or this motor’s test report.
کلاس بازدهEfficiency class
محل دقیق: Exact location: سربرگ، گوشهٔ راست و پایین؛ IE1Header, lower-right corner: IE1
IE1IE1 نام یک کلاس بازده است، نه بازده یک درصدی یا جریان موتور. درصد η روی این عکس درج نشده؛ نباید صرفاً از IE1 یک درصد ثابت ساخت. در موتور دیگر ممکن است IE2، IE3 یا IE4 همراه η دیده شود. دامنهٔ استاندارد، توان، تعداد قطب و شرایط ریتینگ در مقایسهٔ بازده اهمیت دارند.IE1 is an efficiency class, not one-percent efficiency or current. This photograph does not mark percentage efficiency η; do not invent a fixed percentage from IE1. Other motors may mark IE2, IE3 or IE4 alongside η. Applicable standard scope, power, poles and rating conditions matter when comparing efficiency.
در عمل: In practice: از IE1، یک درصد بازده دلخواه نسازید. در نمونهٔ WEG، IE3 و عدد 91.2% جدا درج شدهاند.Do not invent an efficiency percentage from IE1. The supplied WEG plate separately marks IE3 and 91.2%.
اشتباه رایج: Common mistake: IE1 عدد درصد بازده نیست.IE1 is not a percentage efficiency.
خط اول؛ تیپ، نوع کار، فاز، نصب و حفاظتLine 1: type, duty, phase, mounting and protection
فریم و مدلFrame & type
محل دقیق: Exact location: خط اول جدول، خانهٔ بزرگ سمت چپ؛ TYPEFirst table line, large left cell: TYPE
TYPE 112M4TYPE یعنی تیپ موتور. در شیوهٔ متداول نامگذاری موتور IEC، 112 به فریم، M به گروه طول بدنه و 4 به تعداد قطب اشاره میکند. چهارقطبی بودن این نمونه با دور ۱۴۲۰ در ۵۰ هرتز هم سازگار است. تیپ برای سفارش موتور جایگزین، شفت، پایه و قطعات اهمیت دارد؛ برای اندازهٔ دقیق، نقشهٔ همین مدل را بگیرید.TYPE is the motor type. In common IEC motor naming, 112 identifies the frame, M the body-length group and 4 the pole count. Four poles are also consistent with this example’s 1420 r/min at 50 Hz. Use the type when ordering replacements, shaft/foot interfaces and parts; obtain the exact model’s dimensional drawing.
در عمل: In practice: برای موتور جایگزین، نقشهٔ ابعادی همین تیپ و آرایش نصب را درخواست کنید.Request the dimension drawing for this exact type and mounting.
اشتباه رایج: Common mistake: تیپ را فقط از روی توان حدس نزنید.Do not infer type from output alone.
چرخهٔ کارDuty
محل دقیق: Exact location: خط اول جدول، بلافاصله بعد از TYPE؛ S1First table line, immediately after TYPE: S1
S1S حرف شناسهٔ Duty و عدد 1 یعنی کار دائم است: کارکرد در بار ثابتِ تعریفشده، آنقدر طولانی که شرایط حرارتی پایدار شود. این تعریف با تعداد استارت در ساعت یا اضافهبار مجاز یکسان نیست. اگر موتور مرتب روشن و خاموش میشود یا بار ضربهای دارد، چرخهٔ واقعی را هم در انتخاب موتور لحاظ کنید.S denotes the duty classification; 1 means continuous duty at a defined constant load long enough to reach thermal equilibrium. It does not specify starts per hour or unlimited overload. Frequent starting and impact loads require consideration of the actual duty cycle.
در عمل: In practice: S1 را با Service Factor اشتباه نگیرید. شروعهای پرتکرار و بار متناوب نیاز به بررسی چرخهٔ مناسب دارند.Do not confuse S1 with service factor. Frequent starts and cyclic loads require a suitable duty assessment.
اشتباه رایج: Common mistake: S1 را با SF یا مجوز اضافهبار یکی نگیرید.S1 is not SF or unrestricted overload permission.
تعداد فازPhase
محل دقیق: Exact location: خط اول جدول، خانهٔ PH. 3First table line: PH. 3 cell
PH 3PH مخفف Phase است؛ 3 یعنی سهفاز. روی پلاک برندهای دیگر ممکن است 3~ یا 3 PH دیده شود. این عبارت تعداد قطب یا تعداد سرسیم را نمیگوید. موتور سهفاز معمولی را نمیتوان صرفاً با جابهجایی پلها، موتور تکفاز دانست؛ روش تغذیه و درایو باید با نوع موتور سازگار باشد.PH abbreviates phase; 3 means three-phase. Other makers may print 3~ or 3 PH. It does not state the pole count or number of terminal leads. Changing links does not turn an ordinary three-phase motor into a single-phase motor; supply and drive arrangements must suit its design.
در عمل: In practice: نوع تغذیه و خروجی درایو را با تعداد فاز و نوع موتور تطبیق دهید.Match supply and drive output to the motor’s phase and type.
اشتباه رایج: Common mistake: عدد فاز، تعداد قطب موتور نیست.Phase count is not pole count.
نوع نصبMounting
محل دقیق: Exact location: خط اول جدول، خانهٔ IM: B3First table line: IM: B3 cell
IM B3IM کد آرایش نصب است و B3 در این نمونه به نصب افقی پایهدار اشاره میکند. این کد با توان یا تعداد قطب فرق دارد. موتور B5 فلنجی و B35 پایهدار همراه فلنج، الزاماً جایگزین مکانیکی مستقیم B3 نیستند. جهت نصب، شفت، محل ترمینالباکس و بار محوری/شعاعی را از نقشه و مدارک بررسی کنید.IM identifies mounting arrangement; B3 here denotes a horizontal foot-mounted arrangement. It is independent of power and pole count. B5 flange-mounted and B35 foot-and-flange designs are not automatically direct mechanical replacements. Check orientation, shaft, terminal-box position and permitted axial/radial loads.
در عمل: In practice: B3، B5 و B35 را معادل هم نگیرید؛ ابعاد شفت، فلنج و محل پایهها نیز باید تطبیق داده شوند.B3, B5 and B35 are not interchangeable; also verify shaft, flange and foot dimensions.
اشتباه رایج: Common mistake: B3، B5 و B35 را بدون نقشه جایگزین نکنید.Do not substitute B3, B5 and B35 without dimensional checks.
درجهٔ حفاظتIngress protection
محل دقیق: Exact location: خط اول جدول، آخرین خانهٔ سمت راست؛ IP:54First table line, rightmost cell: IP:54
IP54IP دو رقم دارد. در IP54، رقم 5 حفاظت در برابر گردوغبار در حد تعریفشدهٔ آزمون است؛ به معنی محفظهٔ کاملاً غباربند نیست. رقم 4 به حفاظت در برابر پاشش آب از جهات مختلف مربوط است. این کد، مجوز غوطهوری، شستوشوی پرفشار یا کار در محیط انفجاری نیست؛ شرایط محل نصب باید جدا بررسی شود.IP has two digits. In IP54, 5 denotes the specified level of dust protection, rather than a completely dust-tight enclosure. Digit 4 denotes protection against splashing water from different directions. It does not approve immersion, pressure washing or explosive-atmosphere use; assess installation conditions separately.
در عمل: In practice: IP بهتنهایی اثبات ضدانفجار بودن، مقاومت شیمیایی یا مناسب بودن برای هر نوع شستوشو نیست.IP alone does not prove explosion protection, chemical resistance or suitability for every washdown.
اشتباه رایج: Common mistake: IP54 را ضدآب کامل یا ضدانفجار نخوانید.IP54 does not mean fully waterproof or explosion-protected.
خط دوم؛ توان، فرکانس و دورLine 2: output, frequency and speed
توان خروجیShaft output
محل دقیق: Exact location: خط دوم جدول، سمت چپ؛ KW:4Second table line, left: KW:4
4 kWkW یعنی کیلووات؛ هر کیلووات برابر ۱۰۰۰ وات است. عدد 4 روی پلاک، توان مکانیکی نامی خروجی شفت یعنی ۴۰۰۰ وات است. برق ورودی به دلیل تلفات، بیشتر از توان خروجی میشود. برای تصمیم دربارهٔ بار، توان را کنار دور و گشتاور بخوانید؛ ۴ کیلووات بهتنهایی اندازهٔ شفت یا جریان استارت را تعیین نمیکند.kW means kilowatts, with 1000 watts per kilowatt. The marked 4 is rated mechanical shaft output: 4000 W. Electrical input is greater because the motor has losses. Assess power together with speed and torque; 4 kW alone does not identify shaft dimensions or starting current.
در عمل: In practice: برای انتخاب موتور، بار، گشتاور و چرخهٔ کاری را همراه توان بررسی کنید.Consider load torque and duty together with rated power.
اشتباه رایج: Common mistake: توان خروجی را مصرف برق ورودی ندانید.Output power is not electrical input power.
فرکانسFrequency
محل دقیق: Exact location: خط دوم جدول، وسط؛ HZ:50Second table line, middle: HZ:50
50 HzHz یعنی تعداد سیکل در ثانیه؛ 50 یعنی این ریتینگ برای ۵۰ هرتز درج شده است. فرکانس در دور سنکرون و نسبت ولتاژ به فرکانس نقش دارد. اگر موتور برای ۶۰ هرتز هم مشخصات دارد، توان، جریان و دورِ همان ردیف را بخوانید. تغییر فرکانس با اینورتر، نیاز به بررسی محدودهٔ سرعت، خنککاری و بار دارد.Hz means cycles per second; 50 identifies this as a 50 Hz rating. Frequency affects synchronous speed and the voltage-to-frequency relationship. If the plate also has a 60 Hz rating, use power, current and speed from that row. Inverter frequency changes require speed-range, cooling and load assessment.
در عمل: In practice: اعداد ۵۰ و ۶۰ هرتز را با هم ترکیب نکنید؛ اگر دو ردیف وجود دارد، یک ردیف کامل انتخاب کنید.Do not mix 50 and 60 Hz values; choose one complete rating row.
اشتباه رایج: Common mistake: اعداد دو فرکانس را با هم ترکیب نکنید.Do not combine values from different frequency ratings.
دور نامیRated speed
محل دقیق: Exact location: خط دوم جدول، سمت راست؛ RPM:1420Second table line, right: RPM:1420
1420 r/minRPM یعنی دور در دقیقه و r/min نیز همین واحد است. 1420 سرعت نامی شفت این موتور است. برای موتور چهارقطبی در ۵۰ هرتز، سرعت سنکرون ۱۵۰۰ دور است؛ اختلاف آن با ۱۴۲۰، لغزش موتور القایی را نشان میدهد. دور نامی، دور لحظهای زیر هر بار یا حداکثر دور مجاز مکانیکی نیست.RPM and r/min both mean revolutions per minute. 1420 is this motor’s rated shaft speed. Four poles at 50 Hz give 1500 r/min synchronous speed; the difference is induction-motor slip. Rated speed is neither instantaneous speed at every load nor the maximum permitted mechanical speed.
در عمل: In practice: برای انتخاب پمپ، گیربکس و کوپلینگ، دور نامی و سقف مکانیکی مجاز را از هم جدا کنید.Distinguish rated speed from the mechanical speed limit when selecting driven equipment.
اشتباه رایج: Common mistake: ۱۴۲۰ را همان دور سنکرون یا حداکثر دور نخوانید.1420 is not synchronous or maximum permitted speed.
خط سوم؛ ولتاژ، جریان و ضریب توانLine 3: voltage, current and power factor
ولتاژ و اتصالVoltage & connection
محل دقیق: Exact location: خط سوم جدول، سمت چپ؛ V:380 Δ / 660 YThird table line, left: V:380 Δ / 660 Y
380 Δ / 660 Y VV واحد ولتاژ است. Δ یعنی مثلث و Y یعنی ستاره: این پلاک دو حالت ۳۸۰ ولت مثلث و ۶۶۰ ولت ستاره را کنار هم دارد. در مثلث، هر سیمپیچ ولتاژ خط را میبیند؛ در ستاره، ولتاژ هر سیمپیچ تقریباً ولتاژ خط تقسیم بر √3 است. بنابراین دو عدد ولتاژ، دو حالت اتصالِ یک طراحیاند؛ دستور اتصال ترمینالها باید از نقشهٔ سازنده خوانده شود.V denotes voltage. Δ is delta and Y is star: this plate specifies 380 V delta and 660 V star. In delta each winding sees line voltage; in star it sees approximately line voltage divided by √3. The two figures are connection ratings of one winding design. Obtain the actual terminal-link arrangement from the maker’s diagram.
در عمل: In practice: در شبکهٔ نامی ۳۸۰ ولت، ردیف Δ این پلاک مطرح است. برای شبکهٔ ۴۰۰ ولت، محدودهٔ مجاز را از دیتاشیت همین موتور کنترل کنید.At rated 380 V, this plate specifies Δ. For a 400 V supply, confirm this motor’s permitted range in its datasheet.
اشتباه رایج: Common mistake: ۳۸۰ را بدون تأیید سازنده، ۴۰۰ نخوانید.Do not replace the marked 380 V with 400 V without maker confirmation.
جریان نامیRated current
محل دقیق: Exact location: خط سوم جدول، وسط؛ A:8.5 Δ / 4.9 YThird table line, middle: A:8.5 Δ / 4.9 Y
8.5 Δ / 4.9 Y AA واحد آمپر است. 8.5 Δ با 380 Δ و 4.9 Y با 660 Y در خط ولتاژ جفت میشوند. اینها جریان نامی خطاند؛ جریان لحظهٔ راهاندازی یا جریان بیباری نیستند. تنظیم درایو یا حفاظت را با همان اتصال و همان ریتینگ بررسی کنید؛ جای رله در مدار ستاره/مثلث هم میتواند مبنای تنظیم را تغییر دهد.A means amperes. 8.5 Δ pairs with 380 Δ, while 4.9 Y pairs with 660 Y in the voltage line. These are rated line currents, not starting or no-load currents. Use the matching rating when assessing drive or protection settings; relay position within a star-delta circuit also affects its setting basis.
در عمل: In practice: جریانِ ردیف همان اتصال را مبنای بررسی تنظیمات حفاظتی قرار دهید؛ تنظیم نهایی به مدار و محل نصب حفاظت هم وابسته است.Use the matching connection row when checking protection settings; final settings also depend on the circuit and protection location.
اشتباه رایج: Common mistake: ۸٫۵ و ۴٫۹ جریان استارت نیستند.8.5 and 4.9 are not starting currents.
ضریب توانPower factor
محل دقیق: Exact location: خط سوم جدول، سمت راست؛ COS φ:0.84Third table line, right: COS φ:0.84
cos φ 0.84cos φ را «کسینوس فی» میخوانیم و در این ریتینگ مقدار آن ۰٫۸۴ است. این مشخصه با رابطهٔ توان اکتیو و ظاهریِ تغذیهٔ سینوسی مرتبط است؛ درصد بازده نیست. برای محاسبهٔ آموزشی توان ورودی سهفاز، P≈√3×V×I×cos φ به کار میرود. این رابطه را بیبررسی به شکل موج خروجی PWM اینورتر تعمیم ندهید.cos φ is read as cosine phi; this rating marks 0.84. It describes the active/apparent-power relationship for the relevant sinusoidal supply condition, not efficiency. An illustrative three-phase input relationship is P≈√3×V×I×cos φ. Do not apply it uncritically to inverter PWM output waveforms.
در عمل: In practice: برای محاسبهٔ توان ورودی سهفاز، جریان، ولتاژ و ضریب توانِ یک ردیف لازماند.A three-phase input calculation needs voltage, current and power factor from the same row.
اشتباه رایج: Common mistake: cos φ را بازده η ندانید.cos φ is not efficiency η.
خط چهارم؛ عایق، سال، سریال، استاندارد و وزنLine 4: insulation, year, serial, standard and weight
کلاس عایقیInsulation class
محل دقیق: Exact location: خط چهارم جدول، ابتدای سمت چپ؛ CL.FFourth table line, far left: CL.F
Class FCL مخفف Class است؛ F کلاس حرارتی سیستم عایقی را مشخص میکند. کلاس F با ردهٔ حرارتی ۱۵۵ درجهٔ سلسیوس شناخته میشود، اما این عدد دمای مجاز سطح بدنه یا دمای مجاز محیط نیست. افزایش دمای مجاز، محیط، حسگرها و شرایط خنککاری باید از مدارک موتور خوانده شوند؛ F بهتنهایی گواهی Inverter Duty هم نیست.CL abbreviates class; F identifies the insulation system’s thermal class. F is associated with a 155 °C thermal class, not an allowed casing or ambient temperature. Permitted temperature rise, ambient conditions, sensors and cooling require motor documentation. F alone does not prove inverter-duty suitability.
در عمل: In practice: محدودهٔ محیط، افزایش دما و دستور سازنده را جدا بررسی کنید. روی نمونههای Siemens، F همراه با 155 درج شده است.Check ambient limits, temperature rise and maker instructions separately. The supplied Siemens plates mark F with 155.
اشتباه رایج: Common mistake: Class F را اجازهٔ کار با بدنهٔ ۱۵۵ درجه ندانید.Class F does not allow a 155 °C casing temperature.
سال ساختِ درجشدهMarked year
محل دقیق: Exact location: خط چهارم جدول، بعد از CL.F؛ YEAR:1402Fourth table line, after CL.F: YEAR:1402
YEAR: 1402YEAR یعنی سال. روی همین پلاک عدد ۱۴۰۲ درج شده است. برای پروندهٔ تجهیز، همین عدد را عیناً ثبت کنید و تقویم و تاریخ دقیق تولید را در صورت نیاز از سازنده بپرسید. سال پلاک، زمان نصب، زمان آخرین تعمیر یا میزان ساعت کار موتور نیست.YEAR identifies the marked year: 1402 in this photograph. Record it literally; ask the maker to confirm the calendar and exact production date if needed. It does not identify installation date, latest repair date or accumulated operating hours.
در عمل: In practice: در مقایسهٔ مدارک خرید و سوابق تعمیر، سال ساخت را جدا نگه دارید.Keep manufacturing year separate from purchase and repair records.
اشتباه رایج: Common mistake: در مقایسهٔ مدارک خرید و سوابق تعمیر، سال ساخت را جدا نگه دارید.Keep manufacturing year separate from purchase and repair records.
شمارهٔ سریالSerial number
محل دقیق: Exact location: خط چهارم جدول، خانهٔ SN:1804Fourth table line: SN:1804 cell
SN: 1804SN مخفف Serial Number است و این عکس مقدار ۱۸۰۴ را نشان میدهد. سریال برای شناسایی یک واحد و پیگیری سوابق آن به کار میرود؛ عدد سریال را توان، دور، مدل یا تعداد موتورهای ساختهشده ندانید. آن را با پلاک، مدارک خرید، سوابق و پاسخ سازنده تطبیق دهید.SN abbreviates serial number; this photo reads 1804. It identifies an individual unit for traceability and records. It is not output, speed, model or an asserted production count. Cross-check it against purchasing documents, asset records and maker confirmation.
در عمل: In practice: تیپ و شمارهٔ سریال، دو اطلاعات مستقلاند.Type and serial number are separate identifiers.
اشتباه رایج: Common mistake: تیپ و شمارهٔ سریال، دو اطلاعات مستقلاند.Type and serial number are separate identifiers.
استاندارد مرجعReference standard
محل دقیق: Exact location: خط چهارم جدول، بعد از SN؛ IEC 60034Fourth table line, after SN: IEC 60034
IEC 60034IEC نام کمیسیون بینالمللی الکتروتکنیک و 60034 خانوادهٔ استانداردهای ماشینهای الکتریکی دوار است. بخشهای این خانواده موضوعات متفاوتی مانند ریتینگ، حفاظت و آرایش نصب دارند. روی این عکس شمارهٔ بخش یا سال ویرایش مشخص نشده؛ از این نوشته بهتنهایی نمیتوان گواهی تطابق با تمام بخشها یا جدیدترین ویرایش را نتیجه گرفت.IEC is the International Electrotechnical Commission; 60034 is the rotating-electrical-machine standards family. Its parts address different subjects such as ratings, enclosure protection and mounting. This photograph does not specify a part or edition year; the marking alone does not certify conformity with every part or latest edition.
در عمل: In practice: پلاک قدیمی را با مدارک زمان ساخت بررسی کنید؛ انتشار نسخهٔ جدید استاندارد، گواهی جدید برای این موتور ایجاد نمیکند.Use manufacturing-era documentation for an old plate; a new standard edition does not recertify this motor.
اشتباه رایج: Common mistake: نوشتهٔ IEC 60034 را گواهی تمام ویرایشها ندانید.The IEC 60034 marking is not certification to all editions.
وزنWeight
محل دقیق: Exact location: خط چهارم جدول، آخرین خانهٔ سمت راست؛ Kg:30.9Fourth table line, rightmost cell: Kg:30.9
30.9 kgkg واحد کیلوگرم است؛ عدد 30.9 وزن اعلامشدهٔ همین موتور را نشان میدهد. از آن برای برنامهریزی حمل و نصب کمک میگیریم، اما وزن بهتنهایی جنس بدنه، کیفیت سیمپیچی یا قدرت موتور را ثابت نمیکند. وزن تجهیزات متصل و روش مهار را جدا در انتخاب ابزار جابهجایی لحاظ کنید.kg means kilograms; 30.9 is the declared weight of this motor. It supports handling and installation planning, but weight alone does not prove casing material, winding quality or motor power. Account separately for attached equipment and the handling/rigging method.
در عمل: In practice: ظرفیت تجهیزات جابهجایی، نحوهٔ حمل و دستور سازنده را جدا بررسی کنید.Check lifting equipment, handling method and manufacturer instructions separately.
اشتباه رایج: Common mistake: وزن را معیار مستقل اصالت یا توان ندانید.Weight alone establishes neither authenticity nor power.
خط پنجم؛ مشخصات بلبرینگLine 5: bearing designation
بلبرینگBearing
محل دقیق: Exact location: خط پنجم، نوار Bearings Type:6306–2ZFifth line: Bearings Type:6306–2Z strip
6306–2ZBearings Type یعنی تیپ بلبرینگ. 6306 کد بلبرینگ شیارعمیق این اندازه و 2Z نشاندهندهٔ محافظ فلزی در دو طرف است؛ آن را با آببندی لاستیکی 2RS یکی نگیرید. برای تهیهٔ قطعه، کد کامل، لقی، سمت DE/NDE و دستور سازنده را بررسی کنید. روی این عکس تنها یک کد دیده میشود؛ برای هر دو سمت، مشخصات جداگانه را از مدارک بگیرید.Bearings Type identifies the bearing designation. 6306 is the deep-groove bearing designation; 2Z denotes shields on both sides and differs from rubber-seal designations such as 2RS. Verify complete suffixes, clearance, DE/NDE positions and maker instructions. The photo shows one designation, not separately confirmed data for both ends.
در عمل: In practice: برای DE و NDE، دیتاشیت و دستور روانکاری را کنترل کنید. کد C3 به لقی اشاره دارد و معادل کیفیت بالاتر نیست.Check DE/NDE specifications and lubrication instructions. C3 denotes clearance, not a higher quality grade.
اشتباه رایج: Common mistake: 2Z و 2RS یا لقی CN و C3 یک مشخصه نیستند.2Z and 2RS, or CN and C3 clearances, are different specifications.
جمعکردن دادههای همین موتور در دو ردیف درستAssemble this motor’s two complete ratings
| اتصالConnection | ولتاژ خطLine voltage | جریان نامی خطRated line current | توان خروجیShaft output | فرکانسFrequency | دورSpeed |
|---|---|---|---|---|---|
| Δ | 380 V | 8.5 A | 4 kW | 50 Hz | 1420 r/min |
| Y | 660 V | 4.9 A | 4 kW | 50 Hz | 1420 r/min |
این جدول بازچینیِ اطلاعات همان عکس است، نه پیشنهاد اتصال برای هر شبکه. ۳۸۰ ولت را با ۴۰۰ ولت جایگزین نکردهایم. برای اجرای واقعی، ولتاژ شبکه، نقشهٔ ترمینال، مدار حفاظت و محدودهٔ مجاز سازنده باید با هم بررسی شوند.This table rearranges the photograph’s markings; it is not approval for every supply. It retains 380 V rather than substituting 400 V. Actual installation requires supply-voltage, terminal-diagram, protection and maker-permitted-range checks.
دو محاسبهٔ آموزشی؛ فرق دادهٔ پلاک با نتیجهٔ محاسبهTwo teaching calculations: markings versus calculated results
T ≈ 9550 × P(kW) / n(r/min) = 9550 × 4 / 1420 ≈ 26.9 N·m
۱۵۰۰ دور، سرعت سنکرون محاسبهشدهٔ نمونهٔ چهارقطبی است؛ ۱۴۲۰ دور روی خود پلاک نوشته شده. حدود ۲۶٫۹ نیوتنمتر، گشتاور محاسبهشده از توان و دور نامی است و روی این عکس درج نشده. هیچکدام گزارش تست یا اندازهگیری واقعی این موتور نیستند.1500 r/min is the calculated synchronous speed for this four-pole example; 1420 r/min is the actual marked speed. Approximately 26.9 N·m is calculated from rated output and speed and is not printed on this photo. Neither calculation is an actual motor test or measurement.
چه اطلاعاتی در این عکس نیست؟What this photograph does not state
در این پلاک، درصد بازده η، دمای مجاز محیط، ارتفاع نصب، کد خنککاری IC، تعداد استارت مجاز، جریان روتور قفلشده، دستور ترمینالها و تأیید صریح کار با PWM دیده نمیشود. این موارد را از مدل دیگری کپی نمیکنیم؛ دیتاشیت، نقشه و دستور همین موتور منبع تکمیلاند.The photo does not state percentage efficiency η, permitted ambient temperature, installation altitude, IC cooling code, allowed starts, locked-rotor current, terminal wiring instructions or explicit PWM suitability. Do not copy those values from a different model; use this motor’s datasheet, drawings and instructions.
پلاک WEG؛ چرا ردیفهای ۵۰ و ۶۰ هرتز جدا هستند؟The WEG plate: keep 50 and 60 Hz rows separate
| HzHz | توان / kWOutput / kW | ولتاژ و اتصالVoltage & connection | جریان / ACurrent / A | دور / r/minSpeed / r/min | cos φcos φ |
|---|---|---|---|---|---|
| 50 | 7.5 | 380 Δ / 660 Y | 14.4 / 8.29 | 1460 | 0.87 |
| 50 | 7.5 | 400 Δ / 690 Y | 13.9 / 8.06 | 1465 | 0.85 |
| 50 | 7.5 | 415 Δ / – | 13.5 / – | 1470 | 0.84 |
| 60 | 8.5 | 440 Δ / – | 13.9 / – | 1760 | 0.87 |
| 60 | 8.5 | 460 Δ / – | 13.5 / – | 1765 | 0.86 |
در سربرگ این پلاک، IE3 و بازده 91.2% دیده میشود؛ ضریب توان در جدول مقدار جداگانهای دارد. برای نمونه، تقسیم ۷٫۵ بر ۰٫۹۱۲ تقریباً ۸٫۲۲ کیلووات به دست میدهد. این یک محاسبهٔ آموزشی با بازده درجشده است، نه اندازهگیری مصرف موتور در بار واقعی.This plate marks IE3 and 91.2% efficiency, with power factor stated separately in the table. Dividing 7.5 by 0.912 gives about 8.22 kW. This is an illustrative calculation using the marked efficiency, not a measured operating result.
دو پلاک سهفاز، دو مقیاس توانTwo three-phase plates, different power levels
یک عکس واقعی با مجوز بازنشر؛ پلاک موتور سهفاز MalmbergsAn openly licensed real photograph: Malmbergs three-phase plate
روی این پلاک، ۰٫۳۷ کیلووات، ۵۰ هرتز و ۲۷۳۰ دور دیده میشود. ردیف 230/400 V با Δ/Y و جریان 1.67/0.97 A خوانده میشود: مقدار کمترِ ولتاژ با مثلث و مقدار بیشتر با ستاره همراه است. این تصویر نمونهٔ عمومی آموزشی است و پروژهٔ الوند صنعت معرفی نمیشود.This plate marks 0.37 kW, 50 Hz and 2730 r/min. Its 230/400 V row pairs with Δ/Y and 1.67/0.97 A: lower voltage with delta, higher voltage with star. This is a public educational example, not an Alvand repair project.
پلاک موتور ترمزدار؛ برق ترمز را با برق موتور اشتباه نگیریدBrake-motor plate: separate the auxiliary supply
در این تصویر، ترمز با 230 VAC، فرکانس 50/60 Hz و جریان 1.25 A درج شده و عبارت Space Heater 230 V نیز جدا دیده میشود. این ۲۳۰ ولتها ولتاژ تغذیهٔ سیمپیچ اصلی موتور نیستند. ترمز، گرمکن و سنسورها باید مطابق مدار اختصاصی همان موتور شناسایی و وصل شوند.This image separately marks a 230 VAC, 50/60 Hz, 1.25 A brake and a 230 V space heater. These are not the main motor-winding supply ratings. Identify and connect brake, heater and sensors using this motor’s dedicated circuit documentation.
پلاک الکتروموتور ضدانفجار؛ IP کافی نیستExplosion-protected motor plate: IP is not enough
در پلاک موتور ضدانفجار، کدهای Ex، گروه تجهیز، کلاس دمایی، سطح حفاظت و شمارهٔ گواهی باید کنار هم خوانده شوند. کد گازی IIC را با گروه غبار یا کلاس عایقی F یکی نگیرید. پسوند X در شمارهٔ گواهی یعنی شرایط ویژهٔ استفاده باید از متن گواهی بررسی شود؛ تعمیر یا کار با درایو نیز باید با محدودهٔ تأییدشده تطبیق داده شود.An Ex plate must be read as a set: protection marking, equipment group, temperature class, protection level and certificate. Gas group IIC is distinct from dust grouping and insulation class F. A certificate suffix X calls for checking its specific conditions of use; repair and drive operation must also remain within the approved scope.
برای ادامهٔ این موضوع، تفاوت گواهی ATEX و IECEx را ببینید.For further reading, see our ATEX and IECEx comparison.
پلاک NEMA؛ تفاوت HP، SF، Design و CodeNEMA plates: HP, SF, Design and Code
HP واحد توان است. SF یا Service Factor ظرفیتِ مشروطِ اعلامشده توسط سازنده را نشان میدهد. Design به مشخصهٔ طراحی موتور و Code به بازهٔ kVA/HP در حالت روتور قفلشده مربوط میشود. S1 یک Duty است و با SF یکی نیست. برای موتور جایگزین، فریم NEMA و فریم IEC نیز صرفاً با برابر بودن عدد توان قابل تطبیق نیستند.HP is a power unit. SF is the maker’s conditional service factor. Design identifies design characteristics; Code identifies the locked-rotor kVA/HP band. S1 is a duty, not SF. Equal power alone does not make NEMA and IEC frames interchangeable.
1~پلاک موتور تکفاز؛ ولتاژ، جریان و خازنSingle-phase motor plate: supply, current and capacitor
برای خواندن پلاک موتور تکفاز، ابتدا PH 1 یا 1~، ولتاژ و فرکانس را پیدا کنید. سپس نوع موتور و مشخصات خازن را در پلاک، برچسب خازن یا نقشهٔ اتصال بررسی کنید. اطلاعات خازن ممکن است روی پلاک اصلی نباشد.For a single-phase motor, identify PH 1 or 1~, voltage and frequency first. Then check motor type and capacitor information on the motor, capacitor label or wiring drawing. Capacitor data may not be on the main plate.
| فیلدField | برداشت صحیحInterpretation |
|---|---|
| PH 1 / 1~ | موتور تکفاز؛ مدار اتصال آن از روی نقشهٔ خود سازنده خوانده میشود.Single phase; use the manufacturer’s own connection drawing. |
| VOLTS / HZ / AMPS | ولتاژ، فرکانس و جریان همان ردیف را انتخاب کنید. نمونهٔ تصویر ۶۰ هرتز است.Select matching voltage, frequency and current. This picture is a 60 Hz example. |
| µF / VAC | ظرفیت و ولتاژ نامی خازن؛ با ولتاژ تغذیهٔ موتور یکی نیست.Capacitance and capacitor AC voltage rating; distinct from motor supply voltage. |
| Run / Start capacitor | خازن دائم و راهانداز، کاربرد و چرخهٔ مجاز یکسان ندارند.Run and start capacitors have different applications and permissible duty. |
MVپلاک الکتروموتور مدیوم ولتاژ؛ نمونهٔ ۶ کیلوولتMedium-voltage nameplate: a 6 kV example
در پلاک الکتروموتور مدیوم ولتاژ، ابتدا ولتاژ را با واحد آن بخوانید. نمونهٔ کاتالوگ WEG زیر 6000 V، یعنی ۶ کیلوولت است. سازنده نام خانواده را W22 High Voltage گذاشته است؛ نام تجاریِ خانواده را با مرزهای اصطلاح LV/MV در پروژه یکسان فرض نکنید.Read a medium-voltage motor’s voltage together with its unit. The WEG catalogue example below marks 6000 V, or 6 kV. The maker calls this family W22 High Voltage; a commercial family name is not a universal project definition of LV/MV.
| روی نمونهٔ WEGWEG example | معنیMeaning |
|---|---|
| 6000 V · Y | ولتاژ نامی و اتصالِ همین نمونه؛ از روی آن، امکان Δ یا استارتر Y/Δ نتیجه نمیشود.This example’s voltage and Y connection; it does not establish Δ or Y/Δ starter suitability. |
| 355 kW · 42.2 A · 50 Hz | توان، جریان و فرکانس نامی در همان مجموعهٔ مشخصات.Power, current and frequency from the same rating. |
| 1490 r/min · PF 0.84 · S1 | دور، ضریب توان و چرخهٔ کار؛ هرکدام نقش جداگانه دارند.Speed, power factor and duty each describe a different property. |
| Class F · ΔT 80 K · IP55 | کلاس عایقی، افزایش دما و حفاظت محفظه، سه مشخصهٔ متفاوتاند.Insulation class, temperature rise and enclosure protection are distinct. |
اطلاعات پلاک اصلی را با برچسب جعبهٔ ترمینال، گرمکن، سنسورهای حرارتی، جهت دوران و دستور روانکاری تکمیل کنید. راهاندازی این موتورها باید با طراحی حفاظتی، وضعیت عایق، کابل و مدارک سازنده تطبیق داده شود؛ دستور اتصال یک موتور LV را به MV تعمیم ندهید.Complete the main plate with terminal-box, heater, temperature-sensor, rotation and lubrication documentation. Starting requires a coordinated protection, insulation and cable assessment. Do not transfer an LV connection instruction to an MV motor.
DCپلاک موتور DC؛ آرمیچر و میدان را جدا بخوانیدDC motor plate: separate armature and field
در پلاک موتور DC، ولتاژ و جریان آرمیچر را از ولتاژ و جریان میدان جدا کنید. کلمهٔ Excitation یا Field به تحریک مربوط است. اگر چند ردیف توان و دور دیده میشود، باید معلوم شود هر ردیف به کدام شرایط کاری و درایو تعلق دارد.A DC plate separates armature voltage/current from field voltage/current. Excitation or Field identifies field data. Multiple power/speed rows must be associated with their own duty and converter conditions.
نمونهٔ عکس واقعی پلاک DC؛ Westinghouse با ۶۰۰ ولتA real DC nameplate photograph: 600 V Westinghouse
این پلاک واقعی عبارت D.C. MOTOR و مقادیر 1000 HP، 600 V، 1320 A و 428 r/min را نشان میدهد. در همین عکس، مشخصات مستقل میدان دیده نمیشود؛ برای طراحی مدار تحریک باید اسناد مکمل تجهیز را گرفت. فرمول توان سهفاز AC و اتصال ستاره/مثلث برای تفسیر این موتور کاربرد ندارند.This actual plate marks D.C. MOTOR, 1000 HP, 600 V, 1320 A and 428 r/min. Separate field ratings are not visible in this image; obtain additional equipment documents for excitation design. Three-phase AC power formulas and star-delta connections do not apply to this motor.
| گروه مشخصاتData group | چه چیزی بررسی شود؟What to check |
|---|---|
| Armature V / A / kW / r/min | ولتاژ و جریان مدار اصلی در کنار توان و سرعتِ یک ردیف.Main-circuit voltage/current with power and speed from one row. |
| Field / Excitation V / A | تغذیه و جریان میدان؛ با آرمیچر جایگزین نمیشود.Field supply/current; not interchangeable with armature data. |
| Duty / cooling / brushes | چرخهٔ کار، خنککاری و اطلاعات جاروبک/کموتاتور طبق مدارک مدل.Duty, cooling and brush/commutator data for the exact model. |
SERVOپلاک سروموتور؛ گشتاور، انکودر و سروودرایوServo nameplate: torque, encoder and servo drive
پلاک سروموتور را با نگاه «فقط چند کیلووات؟» نخوانید. گشتاور سکون، گشتاور نامی، جریان، سرعت، نوع فیدبک و ترمز، برای تطبیق موتور با سروودرایو اهمیت دارند. نامگذاری هر سازنده را از راهنمای همان مدل بخوانید.Do not reduce a servo plate to a kW figure. Stall and rated torque, current, speed, feedback type and brake data matter for servo-drive matching. Read the exact maker’s notation.
| فیلد سرووServo field | برداشت درستInterpretation |
|---|---|
| M₀ / Mₙ · Nm | گشتاور سکون و نامی، دو نقطهٔ کاری متفاوتاند.Stall and rated torque describe different operating points. |
| I₀ / Iₙ · A | جریان متناظر با شرایط تعریفشدهٔ سازنده.Current associated with the maker’s specified conditions. |
| nₙ / nmax · r/min | دور نامی را با سقف مجاز سرعت یکی نگیرید.Rated speed is distinct from the permissible speed ceiling. |
| Encoder / sensor / brake | فیدبک، حسگر دما و تغذیهٔ ترمز باید با سروودرایو و کابل صحیح سازگار باشند.Feedback, thermal sensor and brake supply must match the servo drive and correct cable. |
در همین نمونه، سرعت 4500 و حداکثر 7200 دور بر دقیقه جدا درج شدهاند؛ انکودر، Pt1000 و ترمز 24 VDC نیز مشخصاند. این دادهها به معنی امکان اتصال مستقیم موتور به شبکه یا هر اینورتر عمومی نیست. برای پیگیری خرابی، خدمات تعمیر سرووموتور را ببینید.This example separately marks 4500 rated and 7200 maximum r/min, plus encoder, Pt1000 and a 24 VDC brake. These do not authorize a direct mains connection or an arbitrary general-purpose inverter. See our servo-motor repair service.
PUMPپلاک پمپ و موتور پمپ؛ Q و H چه میگویند؟Pump and pump-motor plates: what do Q and H mean?
پلاک پمپ و پلاک موتور پمپ دو کار متفاوت انجام میدهند. روی پمپ، Q، H و حدود فشار/دمای سیال مطرحاند؛ روی موتور، برق و توان و اتصال. پلاک خوانی الکتروموتورِ یک مجموعهٔ پمپ، با بررسی نقطهٔ کار هیدرولیکی کامل میشود.A pump plate and its motor plate have different jobs. The pump identifies flow, head and pressure/fluid-temperature limits; the motor identifies electrical ratings and output. Read both to connect motor selection with the hydraulic operating point.
| علامتMarking | مفهومMeaning |
|---|---|
| Q | دبی؛ واحد آن را دقیق بخوانید.Flow rate; check its stated unit. |
| H / Hmax | هد در نقطهٔ مشخص / هدِ دبی صفر؛ یک عدد واحد برای همهٔ شرایط نیست.Head at a specified point / shut-off head, not one constant for every operating condition. |
| P₂ / HP · n · f | اطلاعات توان موتور، دور و فرکانس در نمونهٔ پمپ.Motor power, speed and frequency fields in this pump example. |
| pmax / tmax | حدود فشار و دمای سیال؛ از کلاس عایقی موتور به دست نمیآید.Fluid pressure/temperature limits; not derived from motor insulation class. |
برای بررسی عملکرد، منحنی Q–H، نقطهٔ کار، نوع سیال و شرایط مکش هم لازماند. از روی پلاک هیدرولیکی نمیتوان اتصال Y/Δ موتور را تعیین کرد؛ پلاک و ترمینالدیاگرامِ خود موتور را بخوانید.Performance assessment also needs the Q–H curve, operating point, fluid and suction conditions. A hydraulic plate cannot establish the motor’s Y/Δ connection; read the motor plate and terminal diagram.
تمرین پلاک خوانی؛ اتصال با کدام ردیف میخواند؟Nameplate practice: which rating row matches?
یک نمونهٔ واقعی و ولتاژ خط را انتخاب کنید. پاسخ فقط از اعداد خواندهشدهٔ همان تصویر به دست میآید؛ تلرانس نامشخص، نتیجهٔ تست یا تأیید راهاندازی تولید نمیشود.Select a real example and line voltage. The answer only uses that photo’s transcribed ratings; it does not invent voltage tolerance, test results or commissioning approval.
راهاندازی الکتروموتور از روی پلاک؛ مستقیم، ستاره/مثلث و اینورترFrom nameplate to starting: direct, star-delta and inverter
پلاک، ورودیِ تصمیم راهاندازی است. نوع بار، ظرفیت شبکه، دسترسی به سرهای سیمپیچ، وضعیت عایق و مدار حفاظت هم باید معلوم باشند. اجرای اتصال و برقدار کردن تجهیز باید توسط فرد متخصص، با قطع و ایمنسازی برق و نقشهٔ همان موتور انجام شود.The plate informs starting decisions. Load, supply capacity, accessible winding leads, insulation condition and protection must also be known. A qualified person must carry out wiring and energization using the exact motor drawing and appropriate electrical isolation.
راهاندازی مستقیمDirect-on-line
اتصال موتور از ابتدا باید مطابق ولتاژ شبکه و ریتینگ پلاک باشد. جریان راهاندازی، ظرفیت شبکه، بار و هماهنگی حفاظت بررسی میشوند؛ جریان نامی با جریان شروع یکی نیست.The running connection must match supply voltage and the rating. Check starting current, supply capacity, load and protection coordination; rated current is not starting current.
راهاندازی ستاره/مثلثStar-delta starting
فقط برای موتور سهفازِ مناسب، با شش سر قابل دسترسی و ریتینگِ کار دائم در Δ روی همان شبکه بررسی میشود. گشتاورِ شروعِ ستاره باید برای بار کافی باشد.Consider only a suitable three-phase motor with six accessible winding ends and a Δ running rating on that supply. Star-starting torque must be adequate for the load.
راهاندازی با اینورترVariable-frequency drive
نوع و خروجی درایو، عایق موتور، کابل و محدودهٔ دور باید سازگار باشند. پارامترهای نامی موتور از یک ردیف کامل وارد میشوند؛ ظرفیت درایو را فقط با kW انتخاب نکنید.Match drive type/output, insulation, cable and speed range. Enter motor parameters from one complete row; do not size the drive by kW alone.
قانون ولتاژِ ستاره و مثلثThe voltage rule behind star and delta
| پلاک موتورMotor plate | شبکهٔ ۴۰۰ ولت400 V supply | نتیجه برای استارتر Y/ΔStar-delta implication |
|---|---|---|
| 230 Δ / 400 Y | کار نامی در YRated running in Y | تبدیل نهایی به Δ روی ۴۰۰ ولت مناسب این ریتینگ نیست.Final Δ at 400 V is not suitable for this rating. |
| 400 Δ / 690 Y | کار نامی در ΔRated running in Δ | قابل بررسی، مشروط به شش سر، مدار صحیح و گشتاور کافی؛ یک مجوز خودکار نیست.A candidate subject to six leads, a correct circuit and sufficient torque; not automatic approval. |
| 380 Δ / 660 Y | محدودهٔ مجاز ۴۰۰ ولت بررسی شود.Confirm the permissible 400 V range. | از شباهت عددها، مجوز اتصال استنتاج نکنید.Similar numbers do not establish approval. |
در شرایط ایدهآل و برای همان موتور در همان ولتاژ خط، گشتاور و جریان خط در حالت ستاره نسبت به راهاندازی مثلث تقریباً یکسوماند. بنابراین موتور ممکن است با بار سنگین در ستاره شتاب نگیرد. زمان تبدیل، اینترلاک و مدار کنتاکتورها باید طراحی شوند؛ درایو نیز بدون طرح صریح سازنده با استارتر ستاره/مثلثِ خروجی ترکیب نمیشود.For the same motor at the same line voltage, ideal star starting gives about one-third of delta starting torque and line current. A demanding load may therefore fail to accelerate. Transition timing and interlocks require design; do not combine a drive output with a star-delta starter without an explicit manufacturer-supported arrangement.
کدام اعداد پلاک را در اینورتر وارد کنیم؟Which nameplate values go into the inverter?
برای تکفاز، DC، سروو، موتور Ex و MV، این مسیر عمومیِ موتور القایی LV را کپی نکنید؛ هر خانواده مدار و درایوِ سازگار خود را میخواهد. برای یافتن سند صحیح، به کتابخانهٔ فنی و دیتاشیتها و فهرست برندهای الکتروموتور مراجعه کنید.Do not copy the general LV induction-motor process to single-phase, DC, servo, Ex or MV equipment; each requires a compatible circuit and drive. Find documentation in our technical library and motor brand directory.
توان، بازده، ضریب توان و دور؛ چهار عدد متفاوتPower, efficiency, power factor and speed: different quantities
kW روی پلاک موتور معمولاً توان خروجی مکانیکی نامی است. بازده η، نسبت خروجی مکانیکی به ورودی اکتیو است؛ cos φ نسبت توان اکتیو به ظاهری را بیان میکند. برابر نبودن جریان دو موتور هم بهتنهایی اثبات بهتر بودن بازده یکی از آنها نیست؛ ولتاژ، بار، ضریب توان و شرایط ریتینگ باید یکسان و معلوم باشند.The motor kW marking normally identifies rated mechanical output. Efficiency η relates mechanical output to active electrical input, while cos φ relates active to apparent power. Different current readings alone do not prove that one motor is more efficient; voltage, load, power factor and rating conditions must be known.
برای نمونهٔ موتوژن ۴ قطب و ۵۰ هرتز، سرعت سنکرون ۱۵۰۰ دور است؛ دور درجشده ۱۴۲۰ است. از این دو عدد، لغزش نامی تقریبی ۵٫۳ درصد محاسبه میشود. همچنین گشتاور خروجی از رابطهٔ 9550 × kW / rpm حدود ۲۶٫۹ نیوتنمتر میشود. اینها محاسبات آموزشی از روی پلاکاند و گزارش تست این موتور نیستند.For the 4-pole, 50 Hz Motogen example, synchronous speed is 1500 r/min and the marked speed is 1420. These give about 5.3% nominal slip. Using 9550 × kW / rpm gives about 26.9 Nm shaft torque. These are nameplate-based teaching calculations, not test results.
پلاک خوانده شد؛ حالا موتور با کار شما سازگار است؟You can read the plate. Does the motor fit your job?
برای انتخاب، تعویض یا تعمیر، عکس واضحِ کل پلاک، جعبهٔ ترمینال، نوع بار، برق ورودی و شرح مشکل را آماده کنید. شرکت الوند صنعت جاوید البرز و مهندس مصطفی فلاحنژاد میتوانند موضوع بررسی فنی و مدارک موردنیاز تجهیز را با شما پیگیری کنند.For selection, replacement or repair, prepare a clear full-plate image, terminal-box details, load, supply and fault description. Discuss the required technical assessment and equipment documents with Alvand Sanat Javid Alborz and engineer Mostafa Falahnejad.
آیا پلاک، سلامت و اصالت موتور را ثابت میکند؟Does a nameplate prove motor health or authenticity?
پلاک خوانی الکتروموتور، شناسایی مشخصات را ممکن میکند؛ سلامت سیمپیچ، هسته، روتور و بلبرینگ از متن پلاک مشخص نمیشود. پلاک ناخوانا، تناقض بین مدل و مشخصات، شمارهٔ سریال نامعتبر یا نبود مدارک، باید پیگیری شود. QR را هم با دامنهٔ رسمی سازنده و اطلاعات همان شمارهٔ سریال کنترل کنید.Nameplate reading identifies declared specifications; it cannot establish winding, core, rotor or bearing health. Investigate unreadable plates, model/rating inconsistencies, invalid serials or missing documents. Cross-check a QR destination with the official maker’s domain and exact serial information.
اگر هدف شما خرید است، راهنمای خرید الکتروموتور صنعتی را بخوانید. برای عیبیابی تجهیز در حال کار، آنالیز جریان موتور مسیر مرتبطی است؛ نوع و دامنهٔ آزمون باید متناسب با تجهیز انتخاب شود.For purchasing, continue to our industrial motor buying guide. For operating-equipment diagnostics, see motor current analysis; choose tests appropriate to the equipment.
سوالات متداول پلاک موتورMotor nameplate FAQ
پلاک خوانی الکتروموتور را از کجا شروع کنیم؟Where should motor nameplate reading start?
از نوع موتور و تعداد فاز، سپس ولتاژ، فرکانس و اتصال. بعد توان، جریان و دورِ همان ردیف را بخوانید و شرایط نصب و محیط را بررسی کنید.Start with motor type/phase, then voltage, frequency and connection. Read power, current and speed from the same row, then check mounting and ambient conditions.
پلاک موتور تکفاز چه تفاوتی با سهفاز دارد؟How do single- and three-phase plates differ?
تکفاز معمولاً با PH 1 یا 1~ شناخته میشود و بررسی خازن و مدار آن اهمیت دارد. سهفاز با PH 3 یا 3~ مشخص میشود؛ برخی نمونهها دو ولتاژ و اتصال Y/Δ دارند.Single phase is commonly PH 1 or 1~ and may need capacitor/circuit information. Three phase is PH 3 or 3~; some plates specify two voltage/connection ratings.
آیا موتور ۲۳۰/۴۰۰ را روی برق ۴۰۰ ولت ستاره/مثلث کنیم؟Can a 230/400 motor use star-delta starting on 400 V?
برای ریتینگ 230 Δ / 400 Y، کار نامی روی شبکهٔ ۴۰۰ ولت در Y است. تبدیل به Δ در همان ولتاژ مناسب این ریتینگ نیست.A 230 Δ / 400 Y motor is rated to run in Y on 400 V. Transitioning to Δ on that supply is not suitable for this rating.
آیا موتور ۳۱۵ کیلووات حتماً مدیوم ولتاژ است؟Is a 315 kW motor necessarily medium voltage?
خیر. نمونهٔ زیمنس ارسالی ۳۱۵ کیلووات است، اما پلاک 400 Δ / 690 Y دارد. ولتاژ نامی و مدارک تجهیز معیارند، نه توان بهتنهایی.No. The supplied 315 kW Siemens plate marks 400 Δ / 690 Y. Use rated voltage and equipment documents, not power alone.
در پلاک سروموتور، کدام مشخصات اولویت دارند؟Which servo-plate fields deserve attention?
گشتاور و جریان نامی/سکون، سرعت نامی و حداکثر، نوع انکودر، حسگر و ترمز. سازگاری با سروودرایو و کابل باید از مدارک مدل بررسی شود.Rated/stall torque and current, rated/maximum speed, encoder, sensor and brake. Verify servo-drive and cable compatibility from model documents.
آیا Class F و IP55 یعنی موتور با هر اینورتر کار میکند؟Do Class F and IP55 prove compatibility with any inverter?
خیر. کلاس عایقی و حفاظت محفظه، بهتنهایی سازگاری PWM، طول کابل، خنککاری دور کم و محدودهٔ سرعت را تأیید نمیکنند.No. Insulation class and enclosure protection alone do not establish PWM, cable-length, low-speed cooling or speed-range compatibility.
پلاک موتور DC چرا دو گروه ولتاژ دارد؟Why does a DC plate separate two voltage groups?
آرمیچر و میدان دو مدار با نقش متفاوتاند. مقادیر آنها و ترتیب راهاندازی باید جدا، مطابق مدارک موتور و درایو خوانده شوند.Armature and field circuits have different roles. Read their ratings and starting sequence separately using motor/drive documents.
برای عکس پلاک ناخوانا چه کنیم؟What should I do with an unreadable plate?
برق را ایمن کنید، تصویر واضح و بدون بازتاب از کل پلاک و ترمینالدیاگرام تهیه کنید و مدل/سریال را از اسناد سازنده پیگیری کنید. عدد ناخوانا را حدس نزنید.Isolate safely, photograph the full plate and terminal diagram clearly without glare, and trace model/serial documentation. Do not guess unreadable values.
جمعبندی؛ از خواندن پلاک تا تصمیم قابل اتکاFrom a readable plate to an informed decision
برای پلاک خوانی الکتروموتور، یک ترتیب ساده را حفظ کنید: نوع تجهیز، ردیف کاملِ نامی، شرایط کار و سپس روش راهاندازی. تصویر واضح و دیتاشیت مدل، تصمیم را دقیقتر میکنند. برای مشاوره دربارهٔ خرید، مشخصات یا مسیر تعمیر با 09309999195 تماس بگیرید.Keep a simple order: equipment type, one complete rating row, operating conditions, then starting method. A clear image and exact model datasheet support better decisions. For specification, purchase or repair-path consultation, call 09309999195.
منابع رسمی و روش بررسی اطلاعاتOfficial sources and how this guide was checked
مقادیر هفت تصویر ارسالی از روی خود تصاویر خوانده شدهاند. پنج نمای آموزشیِ تکفاز، MV، DC، سروو و پمپ با چیدمان اختصاصی این راهنما و دادهها یا فیلدهای مستند سازندگان طراحی شدهاند؛ عکس پلاک واقعی معرفی نمیشوند. دو عکس عمومیِ Malmbergs و Westinghouse با مجوز روشن، نام عکاس و پیوند مجوز آمدهاند. هیچیک از نمونههای بیرونی، پروژهٔ تعمیر الوند صنعت یا گزارش تست معرفی نشده است.The seven supplied images are transcribed directly. Five original teaching layouts use documented maker data or fields and are not presented as actual plate photographs. The two public Malmbergs and Westinghouse photos include explicit licenses and photographer credits. External examples are not presented as Alvand repair projects or test reports.
مرجع جدید عملکرد و ریتینگ IEC 60034-1:2026 و مرجع کلاسهای بازدهِ موتور AC خطی IEC 60034-30-1:2025 بررسی شد. این معرفی، تطابق همهٔ موتورهای تصاویر با جدیدترین ویرایشها را ادعا نمیکند؛ ویرایش قابل اعمال، تاریخ ساخت و مدارک خود موتور تعیینکنندهاند.Current IEC 60034-1:2026 rating/performance and IEC 60034-30-1:2025 line-operated AC efficiency references were checked. This does not certify pictured motors to the newest editions; applicable edition, manufacturing date and motor documentation remain decisive.
- IEC 60034-1:2026 — Rating and performance
- IEC 60034-30-1:2025 — Line-operated AC efficiency classes
- IEC 60034-5:2020 — Degrees of protection
- ABB — How to read a NEMA motor nameplate
- ABB ACS260 — motor connection and drive installation
- ABB — Contactor installation and motor starting guide
- WEG W22 High Voltage — Figure 18, catalogue page 8
- ABB DMI — Figure 1, manual page 8
- Siemens 1FK7 G2 — configuration manual, page 66
- Nidec / U.S. MOTORS — single-phase pump-motor nameplates
- Grundfos CR / CRI / CRN — pump nameplate, page 6
- WEG — AC capacitor safety and application














